Bądź widoczny na drodze - Aktualności - KPP Opatów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź widoczny na drodze

Okres jesienno - zimowy to czas szczególnie niebezpieczny dla „niechronionych” uczestników ruchu drogowego. Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu lub śniegu w znacznym stopniu ograniczają widoczność na drodze. Dlatego tak ważne jest noszenie przez pieszych elementów odblaskowych.

Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub  kamizelki. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Pamiętajmy, że nawet niewielki odblask może ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

Źródło: KPP we Włoszczowie