Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo podczas prac polowych

W okresie wakacji policyjne statystyki odnotowują wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. Jak się okazuje jest to czas, nie tylko ciężkiej i wytężonej pracy przy zbiorach ale także okres, w którym dochodzi do nieszczęśliwych zdarzeń, niestety także z udziałem dzieci angażowanych często do prac rolnych.

Najwięcej czasu na prace rolne dzieci poświęcają  latem i jesienią. Aby zapobiegać wypadkom, apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność podczas wykonywania prac polowych. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zmęczenie, a także rutyna może doprowadzić do nieszczęścia. Niestety ofiarami wypadków na wsi są także dzieci.

Aby zapobiegać niepotrzebnym wypadkom w dalszym ciągu apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność podczas wykonywania prac polowych. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zmęczenie, a także rutyna może doprowadzić do nieszczęścia.

Pamiętajmy, aby nie pozostawiać najmłodszych samych w pobliżu maszyn i bez nadzoru. Poza tym, angażując dzieci do pomocy w gospodarstwie, nie należy powierzać im prac przekraczających ich możliwości fizyczne, min:

• prac, które narażają dzieci na nadużycia fizyczne lub psychologiczne;
• prac pod ziemią, pod wodą, na niebezpiecznych wysokościach lub zamkniętych przestrzeniach;
• prac z niebezpiecznymi maszynami, urządzeniami i narzędziami lub prac wiążących się z ręcznym przenoszeniem lub transportem ciężkich ładunków;
• prac w niezdrowym środowisku, które może na przykład narażać dzieci na niebezpieczne substancje, czynniki lub procesy albo temperatury, poziomy hałasu lub wibracje szkodliwe dla ich zdrowia;
• prac w szczególnie trudnych warunkach, zbyt długi czas pracy lub zajęcia wykonywane nocą, a także w pomieszczeniach ograniczających jego przestrzeń.

Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi np. do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, czy zatrucia środkami ochrony roślin.

Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne.

Opr. TP / MT

Źródło: KPP w Busku – Zdroju/ KWP w Kielcach

Powrót na górę strony